SPEKTAKL

„Histerie miłosne” komedia lekko obyczajowa

„Histerie miłosne” to kolejny sprawdzony przebój sceniczny realizowany przez Tito Productions – firmę producencką z Warszawy. Murray Schisgal scenarzysta filmowy, który zyskał rozgłos dzięki komedii „Tootsie”, napisał „Histerie…” na początku lat sześćdziesiątych. Debiut teatralny komedii odniósł brawurowy sukces na nowojorskim Broadwayu.

W Polsce prawdziwym hitem i kultowym, przedstawieniem stał się spektakl warszawskiego Teatru Studio z 1993 roku z Joanną Trzepiecińską oraz duetem: Zamachowski – Malajkat w obsadzie.

Producenci z Tito Productions postanowili „odkurzyć” wersję sprzed pół wieku i na nowo przełożyć tekst sztuki. Zadanie to powierzyli Bartoszowi Wierzbięcie, tłumaczowi znanemu dzięki dialogom filmowym (m.in. „Shrek”, „Madagaskar”), a także przekładom sztuk („Boeing Boeing” czy „I love you”). Powstała adaptacja bliska współczesnemu polskiemu widzowi.

„Histerie miłosne” to komedia, która łączy elementy absurdalnego humoru i klasycznej farsy. Czarny humor miesza się tu z grozą a bohaterowie poszukujący rozstrzygnięcia życiowych dylematów stają się tym śmieszniejsi im tragiczniejsze jest ich położenie.

Marian planuje pozbyć się żony ponieważ ma kochankę. Kiedy przypadkiem spotyka na moście dawno niewidzianego szkolnego kumpla, uknuwa intrygę, której konsekwencje dają początek lawinie tragiczno-śmiesznych wydarzeń.

Jak pozbyć się żony z pomocą przyjaciela? Jak w sposób ekstremalny wyznać komuś miłość? I jaki wpływ na życie człowieka może mieć mały piesek rasy gryfonik belgijski?

Tego wszystkiego dowiemy się oglądając „Histerie miłosne” – na żywo w Teatrze Studio Buffo.